MOD Veteriner Kliniği

Dental Bakım

Diş ve dişeti hastalıkları kedi ve köpeklerin en yaygın hastalıklarındandır ancak aynı zamanda düzenli muayene yapılmaması ya da yapılamaması nedeniyle en sık atlanan hastalıklardandır. Tedavi edilmeyen diş ve diş eti hastalıkları; ağrı ve ağız içi enfeksiyona, diş kayıplarına, hayat kalitesinin düşmesine ve hatta ana organlarda hastalık gelişmesi riskine neden olabilmektedir. Bu nedenle fark edilen bir problem olmasa bile 6 aylık periyotlarla ağız ve diş muayenesi düzenli olarak yapılmalıdır.

Kedi ve köpeklerimizin dişlerini fırçalamaya mümkün olan en erken yaşta başlamalıyız. Bunun amacı diş ve diş etlerini korumak, ileride gelişecek plak, diş taşı, kötü ağız kokusu gibi problemleri önlemektir. Köpeklerin salyası insanlardan farklı olarak plak oluşumunu engelleyecek pH'ya ve enzimlere sahip değildir ve bu nedenle diş taşı oluşumu 3 yaş gibi çok erken bir dönemde başlayabilmektedir.

Kedi ve köpeklerimizin dental sağlığı için çok önemli olan mekanik temizlik için bebekler için tasarlanmış profesyonel diş fırçaları ya da petler için özel tasarlanmış diş fırçaları kullanılmalıdır. Ayrıca diş macunu kullanılması gerekliliği yoktur ancak diş fırçalamaya alıştırmak ve eğlenceli bir hale getirmek için istenirse yalnızca onlar için özel tatlandırılmış macunlar kullanılabilir. Veteriner hekiminiz diş fırçalama ve alıştırma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi verecektir.