MOD Veteriner Kliniği

Annesiz yavru kedi bakımı

Öncelikle yavrunun kaç günlük olduğunu anlamak için gözlerine ve göbek kordonuna bakmamız gereklidir. Göbek kordonu düşmemiş ve ıslak ise yeni doğmuş ve henüz bir kaç saatlik, göbek kordonu düşmemiş fakat kuru ise bir kaç günlüktür. Yeni doğan yavruların göbek kordonu ortalama bir hafta içerisinde düşer.

Doğum sonrası yeni doğan yavru ıslak olduğundan beden ısısı hızla düşmeye başlayacağı için yavru hemen kurutulmalıdır. Bunun için temiz pamuklarla, yuvarlak ve yumuşak hareketlerle yavrunun tüm vücuduna masaj yapılmalıdır. Bundan sonra sıcak suyla doldurulmuş bir termofor havluya sarılarak yavrunun altına konur. Termoforun direkt yavruya temas etmemesi olası yanıkları engellemek için çok önemlidir. Termofor içindeki su 3-4 saat ara ile yenilenmelidir.

Göbek kordonu bir çok bakteri ve viruslerce kolaylıkla enfekte edilebilir. Bu nedenle yavru çok temiz bir yerde bakılmalı, mümkünse hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanılmalı, kirlendikçe ve en geç günlük olarak yenisiyle değiştirilmelidir. Göbek kordonuna günde iki defa batikon uygulanarak bölgenin enfekte olması önlenmelidir. Kordon kuruyunca birkaç gün içinde batikon uygulaması bırakılmalıdır.

Yeni doğan yavruların emme refleksi güçlü değildir. Doğumdan hemen sonraki ilk 12 saatlik süre içinde yavrular beslenmek zorundadırlar çünkü kan şekeri hızla düşecek ve buna bağlı olarak ölümler şekillenebilecektir. Yavrunun beslenmesi için gerekli olan biberon ve biberon mamalarını veteriner klinikleri ve petshoplardan bulabilirsiniz. Ancak yavru kedi biberon maması bulamadığınız durumlarda bebekler için olan 0-3 aylık bebek mamalarından da yararlanabilirsiniz.

Yeni doğan yavrular her 3 saatte bir beslenmelidir ve bir defada ilk hafta 2-6cc, 2. ve 3. haftalarda ise kademeli olarak arttırılarak 10cc yi bulmalıdır. 4. haftadan itibaren profesyonel konserve kedi mamalarından başlangıçta günde bir defa bir öğün olacak şekilde biberon mamasıyla birlikte kullanılmaya başlanarak giderek biberon maması yerine konserve mamaya geçilmelidir. Yavru 5-6 haftalık olduğunda yine profesyonel yavru kedi kuru mamasına kademeli olarak geçiş yapılmalı ve 1 yaşına kadar bu yavru kedi maması, bir yaşından sonra ise yetişkin kedi maması kullanılmalıdır.

Yeni doğan yavrular kasları gelişmediğinden idrar ve dışkılarını kendi başına yapamaz. Normal şartlarda anne diliyle yalayarak uyarır. Ancak anne kedi olmadığı için ona bakan kişi her beslenme öncesi ve sonrası yavrunun idrar ve dışkılama işlemini yaptırmalıdır.Bunun için bir parça pamuk, ılık su ile çok az ıslatılarak yavrunun genital organından anüse doğru çok küçük ve hafif dokunuşlarla idrar ve dışkılaması uyarılarak yardımcı olunmalıdır. Zaman zaman karın bölgesine kuru bir parça pamuk ile yuvarlak hareketlerle masaj yapılarak gazı çıkartılmaya çalışılmalıdır.

İhtiyacı olan en büyük şey ise ona vereceğiniz sonsuz sevginizdir.

Sağlıkla kalın..

Comments are closed.