MOD Veteriner Kliniği

Kedi ve köpeklerde tırnak bakımı neden ve nasıl yapılmalıdır?

İnsanlardan farklı olarak hayvanlarda tırnaklar avlanma, tutunma, tırmanma, yırtma, parçalama ve sürekli yer ile teması olan parmakların korunması gibi görevlere sahiptir. Sürekli uzayan ve yenilenen tırnaklar doğal yaşamdaki hayvanlarda sürtünmeye bağlı olarak düzenli törpülenirler. Ancak ev ortamında yaşayan ya da gezinti imkanı sınırlı olan hayvanlarda törpülenme çok azaldığından tırnaklar fazla uzamaktadır. Uzun tırnaklar yürüme bozukluğu, yürüme güçlüğü, kırılmalara bağlı yaralanmalar gibi durumlara sebep olabilir ve bu nedenle düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekir.

Tırnaklar iki tabakadan oluşur; cansız olan üst keratin tabaka ve canlı olan damar ve sinirlerin yer aldığı alt tabakadır. Kesim işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta canlı dokunun bütünlüğünün korunmasıdır. Aksi halde kanamalar şekillenebilir, tırnak enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Beyaz renkli tırnaklarda kolaylıkla ayırt edilebilen damarlı bölge, siyah renkli tırnaklarda ayırt edilemediğinden çoğunlukla kanamalar olur. Bunu önlemek için tırnaklar küçük parçalar halinde ve dokular kontrol edilerek kesilmelidir. Düzenli olarak bakımı yapılmayan tırnaklarda uzayan cansız doku ile birlikte canlı dokuda uzayarak tırnakların kesilme payı azalacağından kanama riski artacaktır.

Yaşanabilecek olumsuzlukların önlenebilmesi için özel tasarlanmış tırnak makasları kullanılmalı ve uzman birinden yardım alınarak tırnak kesimi konusunda bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Comments are closed.